A csapóláb (drop foot/foot drop) jelensége akkor lép fel, mikor az izmok, amik a lábfej emeléséért felelősek, elgyengülnek, és így a lábfejet nem lehet megemelni. A jelenség önmagában nem a kóros állapot, hanem velejárója egy nagyobb egészségügyi problémának, ami származhat izom- vagy ideg sérülésből.
A lábfejemelés háttere
A lábfej emelésének orvosi neve boka dorziflexió (dorzo – felső, flexió – hajlítás), vagyis a boka felső irányú hajlítása. A mozdulatért az anterior tibialis izom összehúzódása felelős (lábfeszítő izom, ami külső térden ered és a belső bokán tapad, összehúzódásával a lábfej emelkedik); az izmot peroneális ideg idegzi be.
Csapóláb tünetei
Csapóláb esetén, mivel a lábat nem lehet megemelni, a talp nem távolodik el a talajtól, ezért nagyon gyakori a valamilyen mértékű csoszogás. Egyesek ezt önkéntelenül is térdemeléssel igyekeznek kompenzálni, vagyis olyan magasra emelik a lábat járás közben, hogy a lábfej ejtve se érjen le.
Másik jellegzetes tünet, hogy járásnál a talp „csapódik” a földhöz (innen kapta az állapot a nevét), mivel megfelelő izom és idegkontroll nélkül a lábat nem lehet koordináltan lehelyezni lépésnél.
Az is gyakori jelenség, hogy a láb felső része zsibbad, sőt a zsibbadás az alsó lábszár külső felére is kiterjedhet (az ideg-izom lefutást követve).
Mi okozhat csapólábat?
Idegsérülés
A lábfejemelésért felelős izmokat az L4-es (vagyis a 4. lumbális/ágyéki csigolyánál eredő) gerincvelői ideg idegzi be. Az L4-es a testben utána számos ágra szakad, amik közül egy a fent említett peroneális ideg is, ami a lábfejelemelésért felelős főizmot, az anterior tibialist idegzi be.
Bármelyik L4-től induló ideg sérülése kommunikációs zavarhoz vezethet az idegek és a lábemelésért felelős izmok között.
Idegnyomódásból származó sérülés
Ha valami hosszabb időn keresztül nyomja az ideget, az az ideg sérüléséhez, elhalásához, kommunikációs problémákhoz vezethet, majd ezek a behatások csapólábként és más járás- és mozgás-problémákként mutatkoznak meg.
Ilyen nyomásból eredő sérülés következhet abból, ha rossz az elhelyezés a kerekesszékben és a váz nyomás alatt tartja a térd és a lábszár idegeit. Vagy az is, ha valaki hosszú ideig fekszik olyan pozícióban, ahol a környezet nyomhatja az idegeket, például egy esés után, vagy kórházi kezelés, műtét utáni lábadozás során.
Egyes esetekben a porckorongsérv is válhat olyan súlyossá, hogy maguk a porckorongok nyomják a gerincvelőből kilépő gerincvelői ideggyököket, például az L4-est, így pedig az összes belőle eredő ideg zavart szenved.
Központi idegrendszeri sérülés (agy, gerincvelő)
Az agy és a gerincvelő irányítja az egész test működését, ezek csatornázzák be és dolgozzák fel az érzeteket, indítják és irányítják a mozgásokat. Ha ezeket a részeket éri sérülés, az általuk irányított kiterjedt területek szabályozása zavart szenved, és mind a mozgató, mind az érző működéseket ellátó idegek károsodása súlyos mozgásszervi zavarként jelentkezhet.
A legkiterjedtebb hatású sérülések esetében mindig a központi idegrendszert éri valamilyen káros behatás. Ilyen sérülés lehet például a
- Stroke
- Traumás agy- és gerincvelői sérülés
- Anoxikus agysérülés
- Szklerózis multiplex
- Cerebrál parézis
Izomsérülés / izomrendszert érintő betegségek
Minden olyan állapot, vagy behatás, ami az izmok gyengüléséhez, vagy visszafejlődéséhez vezet, potenciálisan csapólábat is vonhat maga után. Ilyenek például az izomsorvadás, pólió és poszt-pólió szindrómák, amiotrófiás laterálszklerózis (ALS).
Csapóláb kezelése
A lábejtés pontos kezelése attól függ, az egyes esetekben, mi okozza a problémát, de vannak kitételek, amiket a folyamat során figyelembe kell venni.
- Azonosítani kell és el kell távolítani minden olyan elemet, ami nyomhatja az ideget (a kerekesszék lábrészét például)
- Védeni kell a lábfejet és a bokát
- A boka mozgásszabadságát meg kell őrizni
- A lábfej emeléséért felelős izmokat erősíteni kell
- A járásbiztonságot növelni kell és megelőzni az eséseket
A gyakorlatban
A láb/lábfej rögzítése sok esetben szükséges, hogy elkerüljék a csoszogást, ami könnyen a boka további sérüléseihez, vagy eséshez vezethet.
Elektromos stimulációs segíthet a zsibbadásban és a terápiában.
A fizikai fejlesztés nélkülözhetetlen. A fejlesztő szakemberek segítenek a láb megerősítésében, nyújtásában, járás javításában. A megfelelő rögzítő eszközök és fejlesztő technikák kombinációjával a páciens egyéni igényeinek és életritmusának megfelelő kezelési tervet kell kidolgozni.
Kezelési tervért vegye fel a kapcsolatot ARNI trénerével!