Telefon: +36 70 388 0697 E-mail: info@strokeneurorehab.com
Telefon: +36 70 388 0697

Agyunk valóban rendkívüli! – A neuroplaszticitásról.

Agyunk valóban rendkívüli: a számítógépekkel ellentétben, amelyek bizonyos specifikációk szerint készülnek, és rendszeresen szoftverfrissítéseket kapnak, agyunk a „szoftverfrissítések” mellett „hardverfrissítéseket” is kaphat. Különböző pályák alakulnak ki és szunnyadnak, jönnek létre és kerülnek elvetésre, tapasztalatainknak megfelelően.

Amikor valami újat tanulunk, új kapcsolatokat hozunk létre neuronjaink között. Átprogramozzuk az agyunkat, hogy alkalmazkodni tudjunk az új körülményekhez. Ez napi szinten történik, de ez is olyasmi, amit ösztönözhetünk és stimulálhatunk.

Neuroplaszticitás, másnéven idegplaszticitás vagy agyi plaszticitás, egy folyamat, ami az agy szerkezeti és funkcionális változásait foglalja magában. Az idegrendszer azon képességét jelenti, mikor külső vagy belső ingerek hatására megváltoztatja működését, valamint kapcsolatait sérülések után, például stroke vagy fizikai sérülés esetén. Különösen kutatott terület stroke esetén.

A neuroplaszticitás első említése 1948-ra tehető, de az Egyesült Államokban 1949-ben vált népszerűvé. Közismert példa a fantomvégtagok tükörterápiája. Alapvetően a páciens hiányzó végtagját egy tükörrel eltakarjuk, majd figyelmét a meglévő végtagra irányítva különböző gyakorlatokat végez. Ez bizonyítottan fokozott aktivációt és funkcionális kapcsolódást eredményez.

Maga a plaszticitás folyamata időrendben három fázisra bontható:

  1. Az első 48 óra
  2. Az azt követő hetek
  3. A heteket követő hónapok

A neuroplaszticitás alá több folyamat is tartozik, de klinikai felhasználhatóság tükrében hármat emelnénk ki:

  1. Szinaptikus plaszticitás
  2. A működés újraszerveződése
  3. Diaszkízis, vagyis az idegpályák ingerületátvitelének csökkenése

Ahogy a kutatások még inkább feltárják az agyban lévő funkcionális kapcsolatokat, és azt, hogy mi befolyásolja ezeket a kapcsolatokat, úgy leszünk képesek célzottabb terápiákat kifejleszteni, hogy az agy gyorsabban és teljesebben visszanyerje funkcióit.

Hogyan alkalmazhatjuk mozgásterápia során?

Az egyik leghatékonyabb, modern rehabilitációs megközelítés az ARNI módszer (Action for Rehabilitation from Neurological Injury), amely az aktív felépülést és az önálló életvitelhez szükséges készségek visszaszerzését helyezi a középpontba. A Stroke Neuro Rehab Központban alkalmazott módszertan célja, hogy személyre szabott, intenzív tréning segítségével segítse a stroke-on átesett betegeket.

Az ARNI terápia alapja az agy újraprogramozása, azaz a neuroplaszticitás tudatos kihasználása funkcionális gyakorlatokon keresztül. A tréning során a páciensek napi 4–5 órát töltenek célzott mozgásterápiával, amelyet képzett SNR®/ARNI gyógytornászok vezetnek. A program része a feladatorientált gyakorlás, a specifikus erőfejlesztés, valamint olyan fizikai megküzdési stratégiák tanítása, amelyek lehetővé teszik az önálló mindennapi életbe való visszatérést.

Az ARNI módszer különlegessége abban rejlik, hogy nemcsak az agy mozgásért felelős területeinek stimulálására törekszik, hanem a teljes testkép újraépítésére, a keringés serkentésére és a motiváció fenntartására is nagy hangsúlyt fektet. A tréningek során elért eredmények gyorsak és látványosak lehetnek, hozzájárulva a páciensek önbizalmának megerősítéséhez is.

Bár az agyi sérülések – legyenek belső vagy külső eredetűek – kétségtelenül pszichológiai nyomot is hagynak, de a neuroplaszticitás kutatásával, használatával, mozgásterápiák és tornák, valamint környezeti változtatásokkal elérhető a javulás.

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Bevásárlókocsi
Görgessen a tetejére
Stroke Neuro Rehab
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.